Tudta?
Ha összefűzné az Európában évente felhalmozott, több mint 300 000 000 elhasznált abroncsot, akkor szinte az egész világot körülérné?
Az Európai Zöld Megállapodás értelmében az újrafeldolgozók egy nagy hulladékkihívással küzdenek.
Mindent megtesznek annak érdekében, hogy értékes erőforrásokká alakítsák át a gumiabroncsokat. Így próbálnak utat nyitni a teljes körkörösen működő gazdaság felé. A célkitűzések közé tartozik a mikroplasztikus kibocsátások lehetőség szerinti megszüntetése.
Az évek során több száz kicsi, közepes és nagy gumiabroncs-újrafeldolgozó vállalat jelentős összegeket fektetett be, hogy több anyagot tudjanak kinyerni az elhasználódott gumiabroncsokból. Eközben új munkahelyeket teremtenek és hozzájárulnak a fenntarthatóbb környezethez.
A feldolgozott gumiabroncsokat többnyire a körkörös végpiac hasznosítja.
Már az új gumigyártási folyamat előtt, a termékek megtervezésénél számolnak az újrafeldolgozásából származó újrahasznosított anyagok arányának növelésével.
Ne vesszen kárba egy csomó alapanyag!!
A gumiabroncsok összetett termékek, amelyek gumiból, acélból és textilszálakból készülnek.
A biztonság mindig első helyen áll, ezért az abroncsgyártók a legjobb minőségű alapanyagokat használják és ezeket nem szabad egyszeri használatnak tekinteni.
A hulladékkihívás lehetőségekké alakítása sok intelligens innovációt és jól működő ipari megoldásokat igényel.
Terv, hogy a nagyon jó minőségű gumiabroncsok alapanyagát visszanyerik, az acélművekben a fémet újraolvasztják.
A gumidarálék egy része új életet nyerhet például a játszótereken és a sportarénákban alaprétegként, akár különféle tárgyakként vagy építési alkalmazásokban, útépítésekben, festékekben ...
Égni vagy nem égni?
Jelenleg Európában két lehetőség van az energia-visszanyerésre egy gumiabroncs esetében.
Ezekben a folyamatokban vagy elégetnek vagy újrafeldolgoznak gumigranulátumként.
Ez egyértelműen arról tanúskodik, hogy van hová fejlődni.
A gumiabroncsból újrahasznosított termékek az emberi egészség és a környezet szempontjából valóban fenntarthatók és minőségük számos alkalmazásban lehetővé teszi az elsődleges nyersanyagok helyettesítését.
Másodszor, mivel a gumiabroncsok nagy részéhez olyan gumit gyártanak, amely kritikus fontosságú nyersanyag és többnyire EU-n kívüli országokból kell importálni.
A gumiabroncsok újrahasznosítása tehát nemcsak a fenntarthatósághoz járul hozzá, hanem csökkenti Európa nyersanyagok importjától való függőségét is.
A gumiabroncsok életciklusának tanulmányai is egyértelműen bizonyítják, hogy az abroncsok „anyagmentésének” jelenlegi legmegfelelőbb megoldása az újrahasznosítás, de Európában a felhasznált forrásoknak csak 12% -a származik újrahasznosított termékekből és hasznosított anyagokból.
Az újrahasznosítás környezeti előnyei egyértelműek: minden egyes tonna esetében, amely elégetés helyett újrafeldolgozáson megy keresztül, az megkíméli a környezetet ~ 700 kg CO2-kibocsátástól, a savasodást is mérsékli és jobb levegőminőséget biztosít.
Mindez hatalmas kihívás, de a jövőnk a tét!
(2021-05-18)