Házhozszállítás futárszolgálattal, utánvétes fizetéssel.
Biztonságos és kényelmes szállítási és fizetési megoldás. A házhozszállítást kérheti az ország bármely településére. Fizetnie csak átvételkor kell a futárszolgálat alkalmazottjának. Ezen fizetési mód esetén bruttó 990Ft utávét kezelési költséget számolunk fel.
A futárszolgálatok hétköznap, munkaidõben szállítanak, 8-17-ig, ezért kérjük olyan címet adjon meg a szállítási adatoknál, ahol napközben Ön vagy meghatalmazottja (pl. ismerõs, rokon,) át tudja venni a küldeményt. A számlát minden esetben a vevõadatoknál feltüntetett számlázási névre, címre állítjuk ki, és a gumiabroncsokkal ,alufelnikkel ,vagy más egyéb árúval együtt küldjük el Önnek. A számlázási adatokat a kiszállítást követõen sajnos nem tudjuk módosítani. Téves megrendelés esetén visszaszállítási költséget is felszámolunk. Amennyiben a megrendelõ hibájából nem sikerül a kézbesítés, úgy az árut visszaszállítják a telephelyünkre. A szállítási cég hibájából nem idõben vagy nem kiszállított áru miatt felelõséget nem vállalunk
Házhozszállítás futárszolgálattal,elõre banki átutalással
Készpénzkímélõ fizetési megoldás, mely nem jár plussz költséggel. A megrendelés feldolgozását követõen, a megadott e-mail címre vagy Fax számra elküldjük a számla másolatát. A számlán feltüntetett összeget utalja át bankszámlánkra, a számla sorszámának feltüntetésével, mert csak így tudjuk az átutalást azonosítani. Tehát a megrendelést követõen ne, csak a számla másolat birtokában indítsa az átutalást. A számla ellenértékének beérkezése után futárszolgálattal szállítjuk ki Önnek a megrendelt termékeket. A házhozszállítást kérheti az ország bármely településére. A futárszolgálatok hétköznap, munkaidõben szállítanak, 8-17- ig, ezért kérjük olyan címet adjon meg a szállítási adatoknál, ahol napközben Ön vagy meghatalmazottja (pl. ismerõs, rokon) át tudja venni a küldeményt. A számlát minden esetben a vevõ adatoknál feltüntetett számlázási névre, címre állítjuk ki. Az eredeti számlát a gumiabroncsokkal vagy más megrendelt termékkel együtt küldjük el Önnek. Téves megrendelés esetén visszaszállítási költséget is felszámolunk. Melynek költsége csomagonként bruttó 6500 Ft. Ha az árú átvételekor valamilyen sérülést észlel az árúban ,azonnal jelezze a csomagküldõnek és a telefonos ügyfélszolgálatunkon is. . A sérülésrõl minden esetben jegyzõkönyvet kell készíteni a szállítóval,mert csak ebben az esetben cseréljük ki a sérült árút. Amennyiben a csomagolás sérült,és nem készült jegyzõkönyv ,úgy az ebbõl eredõ kár az ügyfelet terheli.
Személyes átvétel Szolnok Mártírok út 55 szám alatti telephelyünkön, készpénz illetve bankkártyás fizetéssel is történhet.
A megrendelt gumiabroncsokat vagy alufelniket - amennyiben nem jelöl meg más idõpontot az átvételre - a rendeléstõl számított egy hétig tarjuk foglalásban, ez után a rendelést töröljük. Amennyiben a fenti határidõn belül nem tudja átvenni az árút, a rendelés fenntartása érdekében kérjük, jelezze ügyfélszolgálatunkon.
Tisztelt Megrendelõink !
A szállítást kérhetik más címre is. Pl. munkahely, szomszéd, stb…
Kérjük csak abban az esetben rendeljék meg az árút, ha biztosan át tudják venni azt 08-17 óra között. A futárcégnek az áru átadását követõen az áru mozgását, érkezését nem áll módunkban nyomon követni.
Figyelem! Hétvégi kiszállítás nincs !
Minden megrendelést követõen ügyfélszolgálatunk telefonos egyeztetés céljából felveszi a kapcsolatot a megrendelõvel. A telefonos egyeztetés a megrendelést követõen általában 1 munkanapon belül megtörténik.
A megrendeléstõl számított 1-2 munkanapon belül a kiszállítást elvégezzük. Amennyiben a megrendelt áru nem áll rendelkezésünkre és nem tudjuk teljesíteni a 48 órás határidõt, idõpont egyeztetéssel értesítjük kedves megrendelõinket az áru várható megérkezésérõl.
A megrendelt gumiabroncsokat,alufelnit,vagy bármilyen árút a telephelyünkön is átvehetik, de minden esetben kérjük az interneten jelezni a vételi szándékot. Ebben az esetben tudjuk csak a weblapon szereplõ árat garantálni!
Szállítási díjaink Magyarország egész területére a következõk:
Gumiabroncsok:
1 db rendelése esetén: 3500Ft/db
2 db rendelésétől: 1790Ft/db
Utánvétes fizetési felár: 990Ft/rendelés
Ipari,mezõgazdasági és teher abroncsokra nem vonatkoznak a fenti árak.
Egyes extra méretû gumiabroncsoknál az árak eltérhetnek a fent megadott áraktól. Ez esetben a szállítási díj a termék adatlapján feltüntetésre kerül.
Egyéb, nem gumiabroncs termékek esetén a szállítási díjak minden esetben a termék adatlapján kerülnek feltüntetésre.
Egyedi szállítási kérések esetén a díjak a feltüntetettől eltérhetnek. Ezt ügyfél szolgálatunk elõre fogja jelezni a vásárló felé.
Az alábbi dokumentum a Bujáki Kft. által üzemeltetett internetes áruházakban történõ vásárlás jogi feltételeit tartalmazza. Ön megrendelésének jóváhagyásával a távollevõk közötti, szerzõdéskötésre vonatkozó jogszabály értelmében az alábbi szerzõdést elfogadja, ezért kérjük, rendelésének véglegesítése elõtt feltétlenül olvassa el!.
A Bujáki Kft. internetes áruháza. Amennyiben igénybe veszi az oldal szolgáltatásait és cégünk internetes oldalán rendelést küld el, ezzel egyidejûleg kijelenti, hogy ismeri, magára nézve kötelezõnek tekinti , és elfogadja az, Általános Szerzõdési Feltételeket (továbbiakban: ÁSZF) amely Ön és a Bujáki Kft. között mint egyezség létrejött. A Bujáki Kft. fenntartja a jogot, hogy elõzetes egyezség és értesítés nélkül módosítsa az ÁSZF-et, és az oldalt használó felelõssége, hogy minden esetben ellenõrizze az adott, aktuálisan érvényes ÁSZF-et.
A webboltban csak 18. életévét betöltött személy vásárolhat és adhat le megrendelést. A rendelés elküldésével a jelen dokumentumban leírt feltételek szerint vásárlási szerzõdés jön létre a Bujáki Kft. és a rendelést leadó magánszemély vagy cég (továbbiakban: megrendelõ) között, és a megrendelõ kötelezettséget vállal arra, hogy a megrendelt árut átveszi, és a vételárat az átvételkor kiegyenlíti.
A megrendelõ a rendelés adatait e-mailon elküldõ " Megrendelés " oldalon a " Megrendelés " gomb megnyomásával fogadja el a szerzõdés feltételeit.
Szerzõdõ felek azonosításaA vásárlási szerzõdés a Bujáki Kft. mint eladó, és a megrendelõ, mint vevõ között jön létre. A Bujáki Kft. csak az internetes oldalain, a cég logójával és adataival jól felismerhetõen azonosított internetes katalóguson keresztül leadott rendelésekért felel.
A rendelés elfogadásához az Ön vagy cége azon adatai szükségesek, amelyeket a weblap megrendelõ ürlap odalain talál. A hiányosan, hamisan vagy pontatlanul megadott adatokat nem fogadjuk el, és a rendelést elutasítjuk. Amennyiben a regisztrált adatok nem felelnek meg a valóságnak vagy ütköznek az ÁSZF valamely pontjával a rendelést indokolás nélkül töröljük. A rendelést minden esetben telefonon és e-mailon keresztül visszaigazoljuk. A rendelés csak a telefonos visszahívás és az e-mailen történõ visszaigazolás után lép életbe . Az rendelési adatlap elküldése,valamint az e-mailen leadott rendelés csak az elõzõekben leirt után lép . A Bujáki Kft. fenntartja a jogot, hogy ellenõrizze a regisztrált adatok helyességét.
Fenntartjuk a jogot, hogy a rendelés teljesítésétõl, indoklás nélkül - a vételár kiegyenlítése elõtt bármikor - elálljunk.
Árak
A termékek adatlapján a fizetendõ ánál feltüntetett ár a termék bruttó ajánlati ára, mely a terméknek az általános listaárból internetes vásárlási kedvezménnyel csökkentett ár.. Az ajánlati ár az adott pillanatban érvényes, és csak akkor válik végleges árrá, ha a megrendelõ a rendelési folyamat lépéseit szabályosan elvégzi, és az eladó a rendelést telefonos visszajelzéssel jóváhagyja. A rendelésről érkező levél nem rendelés visszaigazolás, csak a rendelési kérelem fogadásáról szóló tájékoztatás. A termék és a szállítási szolgáltatás végleges ára az az ár, amelyet a telefonos jóváhagyáskor az eladó és a vásárló is jóváhagy. A jóváhagyott végleges ár csak a felek közös egyetértésével módosítható. A termékek adatlapján található az áthúzott (listaár) az Importõr által kiadott listaárak, csak tájékoztató jellegûek. Ezen árból kerül képzésre %-os arányosan az eladási ár.
A feltüntetett árakban ,termékek megnevezésében,vagy a termék fotóiban a legnagyobb odafigyelésünk ellenére is keletkezhetnek hibák. Ezekért a hibákért felelõsséget nem vállalunk. A feltüntetett áraink tájékoztató jellegűek, mert azok akár naponta többször is frissülhetnek.
Amennyiben az oldalunkon valamilyen okból nagyon gyanús és/vagy irreálisan alacsony árat tapasztal ,a rendelés elõtt kérem érdeklõdjön, nem-e valami elírás vagy rendszerhiba következménye a gyanúsan alacsony ár. (pl egyadott termék kb reális ára 25.000 Ft/db és az oldalon csak 1500 Ft/db áron látható). Ezen elírásokért, vagy rendszerhibákért felelõsséget nem vállalunk.
Az internetes oldalunk több úgynevezett ár összehasonlító oldalon is megtalálható, amiknek az ár frissítése nem ugyanakkor, ugyanabban az idõben történik mint a Bujákigumi weboldala. Ezek az oldalak általában naponta egyszer fissülnek ,az éjszakai, hajnali órákban. Ezekért az esetleges eltérésekért felelõsséget nem vállalunk.
Amennyiben valamely rendelés vagy rendelések bármilyen okból módosításra, összevonásra kerülnek, a módosított rendelésre a módosítás idõpontjában érvényes szállítási és fizetési kondíciók vonatkoznak.
RaktárkészletAz oldalunkon található termékkatalógus kínálatából nem áll minden termék 24 órás, azonnali raktárkészleten. Ha a megrendelõt nem tudjuk raktárkészletrõl kiszolgálni, akkor az egyeztetés folyamán tájékoztatjuk a termék várható elérhetõségérõl. Cégünket több hazai és külföldi Importõr és nagykereskedés szolgálja ki abroncsokkal. Ami 2-10 munkanapon belül általában elérhetõ, amit megrendelés esetén szállítunk a vásárlónak az egyeztetett idõponton belül. Ez a szezonális termékek esetében (téligumi-nyárigumi) eltérõ lehet.
A vásárló elfogadja ezen feltételeket a rendelés leadásakor.
A garancia(jótállás)Az Önökhöz postázott árú minõségi vizsgán esik át, mind a gyártó részérõl, mind a Bujáki Kft.. részérõl. Ha mégis megtörténik, hogy valamelyik termékünk hibás, a törvényben szabályozott keretek között a garancia érvényesíthetõ.
Cégünk az általa eladott termékekre 12 hónap garanciát vállal. Az ettõl eltérõ garanciális idõ az adott árucikken van feltüntetve, illetve a mellékelt garanciális okmányokon szerepel. A jótállási idõ kezdete a számla dátuma és amennyiben a termék mellett nincs külön jótállási jegy, akkor a számla egyben a jótállási jegy is. A jótállási körbe nem esõ termékeinkre a vonatkozó jogszabályokban rögzített szavatossági idõ jár.
A használat során bekövetkezett meghibásodásokra az árucikkhez mellékelt magyar nyelvû garanciajegyben leírtak az érvényesek.
Személy, kisteher és teherabroncsok esetében a garancia csak akkor érvényesíthetõ, amennyiben az abroncsot átlagos használati körülmények között üzemeltetik és a felszerelésre valamint az üzemeltetésre vonatkozó elõírásokat továbbá a gyártó elõírásait betartják.
Szélsõséges út és használati körülmények esetében a Bujáki Kft.. fenntartja a jogot a garanciális felelõsségének a jelen feltételektõl eltérõ mértékû szabályozására.
A garancia nem érvényes· Helytelen tárolás miatti hibákra,
· A szabványok valamint a gyártó által adott elõírások figyelmen kívül hagyása miatti szerelési vagy üzemeltetési hibákra.
· Nem a rendeltetésnek megfelelõ használat miatti hibákra pl.: normál traktorabroncs földmunkagépen történõ használata,
· A jármû vagy tartozékainak hibája által okozott hibákra pl.: hullámos kopás
· Baleset, rongálás vagy egyéb külsõ behatás okozta hibák pl.: átszakadás külsõ sérülés miatt, „legyalogolt” abroncs, egyéb külsõ mechanikai sérülés,
· Az abroncs túlterhelése miatti hibákra pl.: peremrobbanás, nyomatéktörés
· javított abroncsokra,
· gyors kopásra
Az eladó további szavatossági és jótállási felelõsségére a Ptk.-ban és a 17/1991. (IX.10.)sz. Kormányrendeletben foglaltak az irányadóak.
A garanciális igény bejelentése:Bujáki Kft
5000 Szolnok Mártírok út 55
Tel: 56-210-732 20-574-37-36
info@bujakigumi.hu
Cégjegyzék szám: Cg. 16-09-007466
Bejegyezve :2003.09.12
Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság mint cégbíróság.
5000 Szolnok Baross út 1
A garanciális igényeket a Bujáki Kft .-nél vagy más a Kft.-vel kapcsolatban álló forgalmazónál kell írásban bejelenteni.
A bejelentésnek tartalmaznia kell:
· a bejelentõ neve
· az abroncs részletes adatai: méret, mintázat, terhelhetõség, gyártási szám, maradvány csatornamélység,
· a hiba leírása
· a vásárlói számla sorszáma,
· a használt jármûvön az abroncs felszerelési helyét.
SzavatosságA törvényben elõírtaknak megfelelõen. Az ellenkezõ bizonyításáig vélelmezni kell, hogy a teljesítést követõ hat hónapon belül felismert hiba már a teljesítés idõpontjában megvolt, kivéve, ha e vélelem a dolog természetével vagy a hiba jellegével összeegyeztethetetlen. Amennyiben az átvett árucikk hibás, vagy a szállítás során megsérült, azt díjmentesen kicseréljük. Amennyiben erre bármely okból nincs lehetõség, a kifizetett vételárat visszafizetjük, de mindkét esetben kérjük, hogy részünkre elõzõleg postázzák vissza a terméket. Azokra a termékekre amelyre 1-év garancia van a szavatossági igény érvényesíthetõ, az alábbiak szerint.
- 2 év a szavatossági idõ. 6 hónapig a kereskedõnek kell bizonyítani az árú vagy termék használhatóságát. 6 hónap után a vevõnek kell bizonyítani ha bármi gondja van az árúval vagy termékkel kapcsolatban.
A garanciális igény elbírálásaAz elbírálást a gumiabroncs importõr, vagy gyártó cég végzi. A hibás vagy hibásnak vélt árút az importõr által megnevezett bevizsgáló állomásra vagy az eledó telephelyére kell vissza szállítani. A jogos reklamációnak elismert abroncsot, vagy más terméket a Bujáki Kft. A vevõ kérésére, új abroncsra cseréli, vagy annak árát megtéríti.A jogos reklamáció esetén a szállítási költséget az eladó állja, míg a nem elfogadott reklamáció eseteén az -oda és vissza szállítási költséget minden esetben a vevõt terheli.
A bejelentés idõpontjában érvényes eladási árból a Bujáki Kft. Az elismert reklamációs követelés illetve a maradvány csatornamélység arányában engedményt ad. A csatornamélység az abroncs legkopottabb részén a fõcsatornában mérendõ. A térítés összege az alábbi képlet szerint számítandó ki.
-Személyabroncs:
Térítés = aktuális ár X mért csatorna mélység ( pl.: 3 mm)-1,6 mm
eredeti csatorna mélység (pl.: 8 mm)
-Teherabroncs
Térítés = aktuális ár X mért csatorna mélység ( pl.: 8 mm) – 3 mm
eredeti csatorna mélység (pl.:15 mm)
- Mezõgazdasági abroncs
Térítés = aktuális ár X mért borda magasság (pl.: 16 mm ) – 3,8 mm
eredeti borda magasság ( pl.: 38 mm)
A reklamáció elbírálását a Buják KFT „Reklamációs jegyzõkönyvben” rögzíti, amelyet késõbb az igénybejelentõ is megkap.
Ha a vevõ az elbírálással nem ért egyet, akkor a vásárlás helyén kérheti a Fogyasztóvédelmi Felügyelõség szakvéleményének beszerzését.
A vizsgálat költségét abban az esetben a vásárlónak kell megtéríteni, ha
· a hiba rendeltetésellenes használat, helytelen kezelés, tárolás
· elemi kár vagy erõszakos behatás miatt következett be.
Amennyiben a vásárló a Fogyasztóvédelmi Fõfelügyelõség véleményét nem tudja elfogadni, panaszaival bírósághoz fordulhat, igényét a kereskedõvel szemben polgári peres eljárás keretében érvényesítheti.
Elállási jog(visszavételi garancia)Rendelésétõl a 17/1999.-es Kormányrendeletben rögzített elállási jog szerint eltekinthet, az áru átvételét követõ 8 munkanapon belül.
Ebben az esetben az eladó a kifizetett vételárat haladéktalanul, de legkésõbb a visszaszolgáltatást követõ harminc napon belül visszatéríti. A rendeléstõl való elállást minél hamarabb jeleznie kell felénk levélben vagy e-mailben.
Az elállás során:
- elõzõleg kell a terméket visszajuttatni az eladónak, minthogy a vásárló a vételárat visszakapta volna.
- A fogyasztó viseli az elállási jog gyakorlása miatt az áru visszaszolgáltatásával kapcsolatban felmerült költségeket. A fogyasztót ezenfelül egyéb költség nem terheli.
- Amennyiben az árucikk sérült, vagy viseltes állapotban van, az eladó kérheti az áru nem rendeltetésszerû használatából eredõ kárának megtérítését.
A 17/1999. (II. 5.) Korm. Rendelet teljes szövegét itt olvashatja.
Az eladó felelõsségvállalásaAz Bujáki Kft. nem vállal felelõsséget az elírási hibákért, az oldalon elhelyezett információk helyességéért, valóságtartalmáért. A Bujáki Kft. fenntartja magának a jogot a Felhasználóval szemben, a szolgáltatás és a tartalom törlésére, szüneteltetésére bármilyen okból, elõzetes értesítés nélkül, továbbá fenntartja a jogot bármilyen változtatásra, illetve a szolgáltatás és tartalom teljes körû vagy részleges megszüntetésére. A Bujáki Kft. nem vállal felelõsséget sem a látogatók sem a felhasználók irányában a tartalom egészére, vagy csak egy részére vonatkozó, akár elõzetes értesítés nélküli szüneteltetésébõl, illetve a teljes leállításból vagy a változtatásokból keletkezõ károkért sem. Mivel a Bujáki Kft. mint kereskedõ lép fel az abroncsgyártók és a vásárló között, ezért nem vállal felelõsséget, semmilyen olyan kárért amely a vásárlás után közvetlenül vagy közvetve a gumiabroncsokkal kapcsolatos mûszaki meghibásodással, balesettel, töréskárral kapcsolatos. Ön kijelenti, hogy a harmadik személy által a Bujáki Kft.-n keresztül nyújtott szolgáltatással kapcsolatos jogi és kártérítési vitákba nem vonja be az Bujáki Kft.-t, és dolgozóit. Ezen ügyek intézése csak a gyártó és a vásárló hatáskörébe tartozik.
A vásárló felelõsségvállalásaMegrendelõ tudomásul veszi, hogy rendelése(i) jóváhagyásával jelen szerzõdést elfogadja, és az itt leírtak be nem tartásával szerzõdésszegést követ el, melyért jogi felelõsséggel tartozik.
Megrendelõ vállalja, hogy az általa jóváhagyott rendelésekben megrendelt árut tartalmazó küldemények átvételérõl és kifizetésérõl gondoskodik az ÁSZF-ben szereplõ fizetési módoknak megfelelõen. Amennyiben a küldemény kézbesítése a megrendelõ hibájából meghiúsul, az ebbõl eredõ többletköltségeket a megrendelõ megtéríti a Bujáki Kft. számára. A BujákiKft. ilyen esetben a többletköltség összegérõl számlát állít ki.
A szerzõdés hatályaJelen szerzõdés a megrendelés jóváhagyásával lép hatályba, és a megrendelés teljesülésével zárul le. Folyamatos rendelés esetén a szerzõdés mindaddig hatályban marad, amíg felek összes egymással szembeni követelése nem teljesül. A Bujáki Kft. rendszere minden érvényes rendelésnek automatikusan rendelésazonosító-számot ad, melyet a megrendelõ által megadott címre küldött rendelésigazoló e-mailben közöl. Csak a rendelésazonosítóval rendelkezõ megrendelés érvényes!
Szerzõi jogTilos a Bujáki Kft. engedélye nélkül a nevet, képet, logot felhasználni minden olyan termékhez vagy szolgáltatáshoz amely nem tartozik a Bujáki Kft.-hez, amely alkalmas az ügyfelek megtévesztésére, a Bujáki Kft. vagy a internetes árúházaink nevének lejáratására. Az internetes oldalainkon található szöveges információk, képek, emblémák, tipográfiai és design elemek a szerzõi jog hatálya alá esnek, tilos azokat az Bujáki Kft. írásos engedélye nélkül sokszorosítani, terjeszteni vagy felhasználni.
AdatvédelemAz internetes áruházaink bizonyos szolgáltatásainak igénybevételéhez a Felhasználónak személyes adatokat kell rendelkezésre bocsátania. Az internetes oldalakat mûködtetõ Bujáki Kft. kötelezettséget vállal arra, hogy a Felhasználó bármilyen adatának rögzítése, kezelése elõtt világos , figyelemfelkeltõ és egyértelmû közléssel jelzi és tájékoztatja Önt az adatfelvétel módjáról , céljáról és elveirõl. A Bujáki Kft. vállalja, hogy a birtokába jutott adatokat a legteljesebb körû titoktartással kezeli és azokat másik félnek nem adja át, kivéve abban az esetben ha Ön valamely folyamat során ezt külön igényli . Ez alól kivételt képeznek azok az információk, melyek az adott termék futárszolgálattal történõ házhozszállításához szükségesek.
Ahhoz, hogy a számlát ki tudjuk állítani és, hogy a csomagot a megfelelõ címre el tudjuk juttatni, Önnek az alábbi információkat kell megadnia:
Vezeték és keresztnév (cégek esetében a cég ill. a kapcsolattartó személy neve) CímE-mail címTelefonszámPostacím (ha eltér a megadott címtõl)Az adatokat kizárólag arra használjuk, hogy megrendelését teljesítsük, illetve ellássuk Önt a rendeléssel kapcsolatos információkkal, és esetenként akciós hírlevelet küldjünk Önnek.
Záró rendelkezésekA jelen szerzõdésben és a kapcsolódó dokumentumokban nem szabályozott kérdésekben a polgári törvénykönyv, valamint az elektronikus kereskedelemre és a távollevõk közötti szerzõdéskötésre vonatkozó jogszabályok az irányadók. Cégünk betartja a rá vonatkozó etikai normákat.
Bármilyen fajta jogvita esetén a Bujáki Kft. mint üzemeltetõ) székhelye szerinti hatáskörrel rendelkezõ bíróság az illetékes.
Gumiabroncs használati utasítás Általános elõírások a gumiabroncs használatára Általános tudnivalókA jármû és az út közötti kapcsolatot egyedül a gumiabroncsok biztosítják Ezért nagyon fontos, hogy az abroncsok mindig a legjobb állapotban legyenek. A jármûgyártók a gumiabroncsgyártók közremûködésével határozták meg, – minden használati körülményt figyelembe véve – hogy milyen gumiabroncsot kell a jármûre felszerelni. Ettõl eltérni gumiabroncs méret, konstrukció, terhelési vagy sebességkategória tekintetében csak szakemberrel történt konzultáció után szabad.
Feltétlenül szükséges, hogy a gumiabroncsok rendszeres idõközönként – a jármûgyártó elõírása szerint – felcserélésre kerüljenek.
Gumiabroncsok belsõ légnyomása.A biztonságos közlekedés szempontjából az egyik legfontosabb tényezõ, hogy a gumiabroncsokban lévõ légnyomás mindig az elõírt értéken legyen. A légnyomás értéke alapvetõen befolyásolja az iránytartást, az egyenletes gördülést, a fékezõ- és vonóerõ átadást és a futásteljesítményt.
Ha a jármû az elõírtnál alacsonyabb nyomású gumiabroncsokkal üzemel, az, lényegesen megváltoztatja a jármû egyes menettulajdonságait, többek között a kanyarstabilitást, az oldalkúszási tulajdonságokat, a jármû alá- vagy túlkormányozottság tulajdonságait stb. Ezek együttes hatásaként a jármû vezetõje adott esetekben – például erõs oldalszél, kanyar, hirtelen irányváltoztatás stb. – bizonytalanná válik, és az is elõfordulhat, hogy nem tud ura maradni jármûvének. Az alacsony nyomás az abroncs alkatrészeinek felmelegedéséhez vezet és az ez által okozott károsodás maradandó és akár gyors nyomásvesztést is, okozhat.
Ha az abroncs belsõ légnyomása magasabb az elõírt értéknél, a gumiabroncs talajjal érintkezõ felülete lecsökken, ami ugyancsak lényeges hatással van a tapadási és egyéb menettulajdonságokra.
Az abroncsok légnyomását rendszeresen / kéthetente / ellenõrizni kell / pótkereket is / ! Ezeket az ellenõrzéseket mindig „hideg” abroncson kell elvégezni . Hidegnek tekinthetõ az abroncs, ha már 2-3 órája nem üzemelt, vagy ha csak 2-3 kilométert futott nagyon alacsony sebességgel.
Fontos, hogy ne felejtsük el a szelepsapkák alkalmazását. A szelepsapka olyan legyen, amelyben van tömítés is, hogy biztosítsa a légzárást és védje a szelepet a szennyezõdéstõl.
Gumiabroncsok terhelése.Sose terheljük túl az abroncsot! A gumiabroncs túlterhelésének – az élettartamra kifejtett káros hatásán túl – közelítõleg ugyanazok a következményei, mint az alacsony belsõ légnyomásnak. Ha bizonytalanok vagyunk, nézzük meg a jármû mûszaki adataiban, mennyi a megengedett legnagyobb terhelés.
Kövessük azt az elõírást, hogy ha a személyabroncsokat jobban megterheljük / közel a terhelhetõségi határhoz, 4-5 személy esetén /, akkor nagyobb nyomásra kell felfújni, mint normál terhelés / 2-3 személy / esetén. Nagymértékû túlterhelés hatására ugyanis megnõ a gumiabroncs deformációja, emiatt a jármû éppúgy elveszti stabilitását, mint az alacsony belsõ nyomásnál, tehát különösen gyorsan végzendõ vezetési manõvereknél, például hirtelen irányváltoztatásnál, vagy éles kanyarban az abroncstapadási, valamint oldalkúszási tulajdonságainak romlása miatt a jármû vezetõje ugyanúgy nem marad ura a jármûnek, amint azt már az alacsony belsõ nyomásnál is leszögeztük.
Teherabroncsok és terepjáró abroncsok esetén szigorúan kövessük a terhelhetõségi táblázatok elõírásait / ezek ugyanis elõírják, hogy milyen terhelés, esetleg sebesség esetén milyen nyomást kell alkalmazni /.
Gumiabroncsok le- vagy felszereléseA gumiabroncsok le- vagy felszerelését mindig csak szakmûhelyben és szakemberrel végeztessük el!
Kerekek kiegyensúlyozása.Igen fontos követelmény a gumiabroncsok felszerelése után annak statikus, illetve dinamikus kiegyensúlyozása. Minden forgó testnek – a nem teljesen anyageloszlás miatt – van valamilyen mértékû kiegyensúlyozatlansága. Ezt meg kell szüntetni, mert a kiegyensúlyozatlanság az élettartamra, a kopássebességre kifejtett káros hatásán túl lényegesen befolyásolja a jármû menettulajdonságait, illetve stabilitását.
Ezt csak szakmûhelyben és szakemberrel végeztessük el!
A gumiabroncs szemrevételezéseAmellett, hogy a gumiabroncsot a helyes nyomáson üzemeltetjük, az alábbi pontokban leírt ellenõrzésekkel megakadályozhatjuk a gumiabroncs felesleges leszerelését vagy idõ elõtti tönkremenetelét.
1. Ha a futómintázatba szorult köveket nem távolítjuk el, ezek egyre mélyebbre hatolnak és eljutnak a karkaszig, ahol annak tönkremenetelét és nyomásvesztést okoznak.
A rendkívüli balesetveszélyessége miatt külön kell szólni az ikerszerelésû abroncsok közé beszorult idegen tárgyakról, kövekrõl. Ezek ugyanis a centrifugális erõ hatására kirepülhetnek és betörhetik a követõ jármû szélvédõ üvegét és sérüléseket okozhat.
Ezért minden jármûvezetõnek – saját érdekében is – kötelessége, hogy figyelmeztesse azt a gépkocsivezetõt, akinek kocsiján az ikerkerekek között idegen tárgyat, követ észlel!
2. A gumiabroncs felületére került olaj, üzemanyag festék, illetve egyéb vegyi anyagok tönkretehetik az abroncs gumianyagát. / pl. olajtól megduzzadhat a futógumi, és akkor csökkenhet a csatornamélység és a tapadás / Ilyen esetben ajánlatos a gumiabroncsot bõ mosószeres vízzel azonnal lemosni.
3. Rendszeresen ellenõrizzük a futókopást. A szabálytalan kopás gyakran a jármû mechanikai hibáját jelzi –rossz beállítások / tengelyek párhuzamossága, kerekek összetartási szöge, kerekek dõlésszöge, a kerékfelfüggesztés és a lengéscsillapítók holtjátéka, a fékek, a fékdob ovalitás, az alváz kerék melletti alkatrészei, a kormányszerkezet kotyogása, stb. / Az elsõ kerekek rossz geometriája például szabálytalan kopást okoz, és ez csökkenti az abroncs futásteljesítményét, de rontja a kormányzási tulajdonságokat és ezzel a közlekedés biztonságát is. Ha ilyennel találkozunk, ajánlatos a tengelyek és a kerekek beállítását szakmûhelyben ellenõriztetni és beállítatni a mûszaki elõírásoknak megfelelõen.
4. Minden gumiabroncs gyorsabban kopik, ha nagy sebességgel, éles kanyarokban, gyakori fékezéssel és gyorsítással fut, gyakran fut rossz utakon. A gödrökkel, kövekkel vagy más éles tárgyakkal teli út tönkreteheti az abroncsot, úgyhogy az ilyen utakon óvatosan haladjunk és mielõtt normál / az országúton szokásos / sebességgel megyünk, vizsgáljuk meg az abroncsokat, nem sérültek-e meg.
5. Ne hajtsunk fel gyorsan a járdára hegyes szögben és kerüljük az erõs ütõdést a járdaszegélyhez. Ez belsõ sérülést okozhat az abroncsban és késõbb nagy sebességnél a gumiabroncs felrobbanásához, vezethet. Ha szükséges, akkor derékszögben és lassan hajtsunk fel a járdára.
6. Ha olyan hibákat fedezünk fel, mint például hólyagok, szakadások, vágások, a karkasz kordjait láthatóvá tevõ behatolás, vagy arra utaló jelet találunk, hogy az abroncs nagy ütést kapott, melynek következtében fennállhat a belsõ sérülés veszélye, abban az esetben a gumiabroncsot a lehetõ leghamarabb le kell szerelni és szakmûhelyben szakemberrel meg kell, vizsgáltatni. Így csökkenthetõ annak a valószínûsége, hogy a sérülés az üzemeltetés közben megnõ, vagy hogy az abroncs tönkremegy a behatoló víznek és az út porának hatására. Így a korai leszerelés megnöveli az abroncs sikeres javításának lehetõségét.
7. A csatornamélység mindig legyen elég ahhoz, hogy az abroncs megfelelõen viselkedjen nedves és száraz úton.
Csatornamélység autótípusok szerintMagyarországon a jelenleg érvényes elõírások - 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet – alapján a minimális csatornamélység a teljes felületen mérve:
Autó típus
Nyárigumi mintamélység [mm]
Téligumi mintamélység [mm]
személyautó abroncsoknál
1,6
1,6
teherautó abroncsoknál
3,0
3,0
nemzetközi személyszállításban résztvevõ autóbuszokná
5,0
5,0
A gumiabroncsok javításaMinden rendellenességet meg kell mutatni szakembernek, hogy eldöntse, szükséges-e és lehetséges-e a javítás!
Csak szakember javíthat abroncsot!
Az abroncsgyártó nem vállal felelõsséget a javítás megvalósíthatóságával és annak minõségével kapcsolatban!
A javított abroncsokra, azok viselkedésére és futásteljesítményére már nem vonatkozik a gyártó garanciája!
Bujáki Kft Szolnok 201012.07
1. Melléklet A 17/1999.sz Kormány rendeletJogszabályi feltételek 17/1999. (II. 5.) Korm. rendelet a távollevõk között kötött szerzõdésekrõl
17/1999. (II. 5.) Korm. rendelet a távollevõk között kötött szerzõdésekrõl
A Kormány a fogyasztóvédelemrõl szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Fvtv.) 55. §-ának e) pontjában foglalt felhatalmazás
alapján a következõket rendeli el:
1. § (1) A rendelet hatálya arra a szerzõdésre terjed ki, amelyet gazdálkodó szervezet vagy magyarországi fióktelepe útján külföldi székhelyû vállalkozás (a továbbiakban együtt: gazdálkodó szervezet) és fogyasztó köt egymással a gazdálkodó szervezet áruértékesítõ,illetve szolgáltató tevékenységi körében kizárólag egy vagy több távközlõ eszköz használata útján (távollevõk között kötött szerzõdés).
(2) A rendelet akkor alkalmazható, ha külön jogszabály a rendelet hatálya alá tartozó szerzõdésrõl eltérõen nem rendelkezik.
(3) A rendelet hatálya nem terjed ki: a) a pénzügyi szolgáltatási és a kiegészítõ pénzügyi szolgáltatási, a biztosítási és a biztosításközvetítõi, befektetési szolgáltatási és a kiegészítõ befektetési szolgáltatási tevékenységgel kapcsolatos szerzõdésre, valamint az önkéntes kölcsönös biztosító pénztári és a nyugdíjpénztári szolgáltatásokkal kapcsolatos szerzõdésre;
b) automatából történõ értékesítésre;
c) nyilvános távbeszélõ állomás igénybevétele útján a távbeszélõ szolgáltatást nyújtó szervezettel kötött szerzõdésre;
d) az építési szerzõdésre;
e) ingatlan tulajdonjogának vagy ingatlanra vonatkozó más jog megszerzésére irányuló szerzõdésekre, kivéve a bérleti szerzõdést;
f) az árverésen kötött szerzõdésre.
(4) A mindennapi fogyasztásra szolgáló áruk rendszeres házhoz szállítására vonatkozó szerzõdésre kizárólag a 7. § (2)-(3) bekezdése, a 8-11. § alkalmazható, az utazási szerzõdésre és az ingatlanok idõben megosztott használati jogának megszerzésére irányuló szerzõdésre pedig kizárólag a 9. § alkalmazható.
(5) E rendelet alkalmazásában távközlõ eszköz: bármely eszköz, amely alkalmas a felek távollétében - szerzõdés megkötése érdekében -szerzõdési nyilatkozat megtételére. Ilyen eszköz különösen a címzett vagy a címzés nélküli nyomtatvány, a szabványlevél, a sajtótermékben közzétett hirdetés megrendelõlappal, a katalógus, a telefon, az automata hívókészülék, a rádió, a videotelefon, videotex (mikroszámítógép képernyõvel) billentyûzettel vagy érintõképernyõvel, az elektronikus levél (e-mail), a távmásoló (telefax) és a televízió.
2. § (1) A gazdálkodó szervezet a szerzõdés megkötése elõtt kellõ idõben köteles a fogyasztót tájékoztatni:
a) a gazdálkodó szervezet cégnevérõl (nevérõl), székhelyérõl (lakóhelyérõl), a külön jogszabályban meghatározott nyilvántartásba vételi
számáról, adószámáról és telefonszámáról;
b) a szerzõdés tárgyának lényeges tulajdonságairól;
c) az ellenszolgáltatásról, beleértve az ellenszolgáltatáshoz kapcsolódó egyéb fizetési kötelezettséget is;
d) szükség szerint a szállítás költségérõl;
e) a fizetés, a szállítás vagy a teljesítés egyéb feltételeirõl;
f) az elállás jogáról (4-5. §);
g) a távközlõ eszköz használatának díjáról, ha azt az alapdíjtól eltérõen állapítják meg;
h) az ajánlati kötöttség idejérõl;
i) a szerzõdés legrövidebb idõtartamáról olyan esetben, amikor a szerzõdésben foglaltak teljesítésére folyamatosan vagy ismétlõdõen kerül
sor.
(2) A gazdálkodó szervezet az (1) bekezdés szerinti tájékoztatási kötelezettségnek egyértelmûen, közérthetõen és pontosan, az igénybe
vett távközlõ eszköznek megfelelõ módon köteles eleget tenni.
(3) Ha a gazdálkodó szervezet telefonon tesz szerzõdéskötésre ajánlatot a fogyasztónak, annak kezdetekor köteles közölni legalább
cégnevét (nevét), székhelyét (lakóhelyét) és telefonszámát, valamint a fogyasztó figyelmét kifejezetten fel kell hívnia szerzõdéskötésre
irányuló szándékára.
3. § (1) A gazdálkodó szervezet köteles a fogyasztót a szerzõdés megkötése elõtt kellõ idõben, de legkésõbb a szerzõdés megkötésekor a
2. § (1) bekezdésének a)-f) pontjában foglaltakról írásbeli tájékoztatóval vagy más, a szóbeli tájékoztatást megerõsítõ dokumentummal (a
továbbiakban együtt: írásbeli tájékoztató) ellátni.
(2) Az írásbeli tájékoztatónak az (1) bekezdésben elõírtakon felül tartalmaznia kell:
a) a 4. § szerinti elállási jog gyakorlásának feltételeit, módját és következményeit, ideértve a 4. § (5) bekezdésében, a 6. §-ban és a 7. §
(3) bekezdésében foglaltakat, továbbá azt az esetet is, amikor a fogyasztót az 5. § alapján az elállás joga nem illeti meg;
17/1999. (II. 5.) Korm. rendelet
a távollevõk között kötött szerzõdésekrõl
b) a gazdálkodó szervezet azon telephelye (fiókja) vagy egyéb szervezeti egysége címét, ahol a fogyasztó kifogásait érvényesítheti;
c) a szavatosság, illetve a jótállás feltételeit, valamint a teljesítést követõen igénybe vehetõ kiegészítõ szolgáltatás (alkatrészellátás,
javítószolgálat) biztosítását;
d) a szerzõdés megszüntetésének lehetõségét, ha az határozatlan idõre szól, vagy tartama az egy évet meghaladja.
(3) Az (1)-(2) bekezdésben foglaltak nem alkalmazhatóak távközlõ eszköz útján egyetlen alkalommal nyújtott olyan szolgáltatás esetében,
amelynek ellenértékét a távközlõ eszköz üzemeltetõje részére kell megfizetni. A fogyasztót azonban ilyen esetben is tájékoztatni kell a
gazdálkodó szervezet (2) bekezdés b) pontjában meghatározott címérõl.
4. § (1) A fogyasztó a szerzõdéstõl nyolc munkanapon belül indokolás nélkül elállhat.
(2) A fogyasztó az elállás jogát attól a naptól kezdve gyakorolhatja, amikor az árut átvette, szolgáltatás nyújtása esetében pedig, amikor a
szerzõdést megkötötte, feltéve, hogy a gazdálkodó szervezet a 3. § szerinti tájékoztatási kötelezettségének eleget tett.
(3) Ha a gazdálkodó szervezet nem tesz eleget a 3. § szerinti tájékoztatási kötelezettségének, a fogyasztó az elállás jogát az áru
átvételének napjától, szolgáltatás nyújtása esetében pedig a szerzõdés megkötésének napjától számított három hónapon belül
gyakorolhatja.
(4) Ha a 3. § szerinti tájékoztatásra a (3) bekezdésben meghatározott három hónapon belül sor kerül, a fogyasztó számára az elállásra
nyitva álló nyolc munkanapos határidõ attól a naptól kezdõdik, amikor a tájékoztatót kézhez kapta.
(5) A gazdálkodó szervezet köteles a fogyasztó által kifizetett összeget haladéktalanul, de legkésõbb az elállást követõ harminc napon belül
visszatéríteni. A fogyasztó viseli az elállási jog gyakorlása miatt az áru visszaszolgáltatásával kapcsolatban felmerült költségeket. A
fogyasztót ezenfelül egyéb költség nem terheli. A gazdálkodó szervezet azonban követelheti az áru nem rendeltetésszerû használatából
eredõ kárának megtérítését.
5. § A felek eltérõ megállapodása hiányában a fogyasztó nem gyakorolhatja a 4. § szerinti elállási jogot
a) szolgáltatás nyújtására vonatkozó szerzõdés esetében, ha a nyolc munkanapos elállási határidõ lejárta elõtt a gazdálkodó szervezet a
teljesítést a fogyasztó beleegyezésével megkezdte;
b) olyan áru értékesítése, illetve szolgáltatás nyújtása esetében, amelynek ára, illetve díja a pénzpiac gazdálkodó szervezet által nem
irányítható ingadozásától függ;
c) olyan áru értékesítése esetében, amely a fogyasztó személyéhez kötött, illetve amelyet a fogyasztó utasításai alapján vagy kifejezett
kérésére állítottak elõ, vagy amely természeténél fogva nem szolgáltatható vissza vagy gyorsan romlandó;
d) hang-, illetve képfelvétel, valamint számítógépi szoftver példányára vonatkozó szerzõdés esetében, ha a csomagolást a fogyasztó
felbontotta;
e) hírlap, folyóirat és idõszaki lap terjesztésére vonatkozó szerzõdés esetében;
f) szerencsejáték-szerzõdés esetében.
6. § (1) Ha az áru árát vagy a szolgáltatás díját részben vagy egészben a gazdálkodó szervezet által nyújtott kölcsön [Fvtv. 2. § d) pont]
fedezi, a fogyasztó 4. § szerinti elállási jogának gyakorlása a fogyasztási kölcsönszerzõdést is felbontja.
(2) A fogyasztó a gazdálkodó szervezetnek a fogyasztási kölcsönszerzõdés felbontásából eredõ kárát nem köteles megtéríteni, és tõle
kamat vagy egyéb költség sem követelhetõ. A gazdálkodó szervezet azonban követelheti a fogyasztótól a kölcsönszerzõdés megkötésébõl
eredõ kárának megtérítését, feltéve, hogy a kölcsönszerzõdésben ezt a kár elemeinek és összegszerûségének meghatározásával
kifejezetten kikötötte, és a 3. § szerinti tájékoztatási kötelezettségének eleget tett.
(3) Az (1)-(2) bekezdésben foglaltakat kell megfelelõen alkalmazni, ha az áru árát vagy a szolgáltatás díját részben vagy egészben
harmadik személy által nyújtott fogyasztási kölcsön (a hitelintézetekrõl és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény 2.
számú melléklete III. 5. pont) fedezi, feltéve, hogy a fogyasztási kölcsönszerzõdés a pénzügyi intézmény és a gazdálkodó szervezet
elõzetes megállapodásán alapul. A gazdálkodó szervezet köteles a fogyasztó elállásáról a pénzügyi intézményt haladéktalanul értesíteni.
7. § (1) A felek eltérõ megállapodása hiányában a gazdálkodó szervezet a fogyasztótól kapott felszólítás kézhezvételétõl számított harminc
napon belül köteles a szerzõdés szerinti teljesítésre.
(2) Ha a gazdálkodó szervezet a szerzõdésben vállalt kötelezettségét azért nem teljesíti, mert a szerzõdésben meghatározott áru nem áll
rendelkezésére, illetve a megrendelt szolgáltatást nem áll módjában nyújtani, köteles errõl a fogyasztót haladéktalanul tájékoztatni,
valamint a fogyasztó által fizetett összeget haladéktalanul, de legkésõbb harminc napon belül visszatéríteni. E kötelezettség teljesítése a
gazdálkodó szervezetet nem mentesíti szerzõdésszegése egyéb következményei alól.
(3) Ha a gazdálkodó szervezet a szerzõdésben meghatározott módon helyettesítõ áruval, illetve szolgáltatással teljesít, a 4. § szerinti
elállási jog gyakorlása folytán az áru visszaszolgáltatásával kapcsolatban felmerült költségek a gazdálkodó szervezetet terhelik. A költségek
viselésérõl, valamint a megfelelõen helyettesítõ áruval, illetve szolgáltatással történõ teljesítésrõl a gazdálkodó szervezet egyértelmûen és
pontosan köteles a fogyasztót tájékoztatni.
8. § (1) A gazdálkodó szervezet nem követelhet a fogyasztótól ellenszolgáltatást, ha olyan árut értékesít, illetve olyan szolgáltatást nyújt,
amelyet korábban a fogyasztó nem rendelt meg.
(2) A fogyasztó nyilatkozatának elmulasztása esetén sem lehet vélelmezni a gazdálkodó szervezet ajánlatának - hallgatólagos - elfogadását.
9. § (1) A fogyasztó kifejezett hozzájárulása szükséges ahhoz, hogy a gazdálkodó szervezet a szerzõdéskötés céljából automata
hívókészüléket, illetve távmásolót (telefaxot) használjon.
(2) Ha külön jogszabály eltérõen nem rendelkezik, a gazdálkodó szervezet a fogyasztó kifejezett tiltakozásának hiányában használhat
olyan, közvetlen kapcsolatot lehetõvé tevõ távközlõ eszközt, amely nem tartozik az (1) bekezdés hatálya alá.
10. § A gazdálkodó szervezetet terheli annak bizonyítása, hogy a rendeletben meghatározott tájékoztatási kötelezettségének eleget tett, a
határidõk betartására vonatkozó elõírásokat megtartotta, valamint a fogyasztó 9. §-ban elõírt hozzájárulását beszerezte.
11. § (1) A fogyasztó a rendeletben meghatározott jogáról érvényesen nem mondhat le.
(2) A rendeletben foglaltaktól csak a fogyasztó javára lehet eltérni.
12. § (1) Ez a rendelet 1999. március 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit csak a hatálybalépését követõen kötött szerzõdésekre kell
alkalmazni.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg a házaló kereskedésrõl szóló 44/1998. (III. 11.) Korm. rendelet 4. §-ának (1)-(2)
bekezdésében a "nyolc napon belül" szövegrész helyébe a "nyolc munkanapon belül" szövegrész lép.
(3) Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítésérõl szóló, Brüsszelben, 1991.
december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a megállapodást kihirdetõ 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban az
Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a távolban kötött szerzõdések tekintetében a fogyasztók védelmérõl szóló 97/7/EK irányelvével
összeegyeztethetõ szabályozást tartalmaz.
DOT3020! Utolsó 2db!
Házhozszállítás futárszolgálattal, utánvétes fizetéssel.
Biztonságos és kényelmes szállítási és fizetési megoldás. A házhozszállítást kérheti az ország bármely településére. Fizetnie csak átvételkor kell a futárszolgálat alkalmazottjának. Ezen fizetési mód esetén bruttó 990Ft utávét kezelési költséget számolunk fel.
A futárszolgálatok hétköznap, munkaidõben szállítanak, 8-17-ig, ezért kérjük olyan címet adjon meg a szállítási adatoknál, ahol napközben Ön vagy meghatalmazottja (pl. ismerõs, rokon,) át tudja venni a küldeményt. A számlát minden esetben a vevõadatoknál feltüntetett számlázási névre, címre állítjuk ki, és a gumiabroncsokkal ,alufelnikkel ,vagy más egyéb árúval együtt küldjük el Önnek. A számlázási adatokat a kiszállítást követõen sajnos nem tudjuk módosítani. Téves megrendelés esetén visszaszállítási költséget is felszámolunk. Amennyiben a megrendelõ hibájából nem sikerül a kézbesítés, úgy az árut visszaszállítják a telephelyünkre. A szállítási cég hibájából nem idõben vagy nem kiszállított áru miatt felelõséget nem vállalunk
Házhozszállítás futárszolgálattal,elõre banki átutalással
Készpénzkímélõ fizetési megoldás, mely nem jár plussz költséggel. A megrendelés feldolgozását követõen, a megadott e-mail címre vagy Fax számra elküldjük a számla másolatát. A számlán feltüntetett összeget utalja át bankszámlánkra, a számla sorszámának feltüntetésével, mert csak így tudjuk az átutalást azonosítani. Tehát a megrendelést követõen ne, csak a számla másolat birtokában indítsa az átutalást. A számla ellenértékének beérkezése után futárszolgálattal szállítjuk ki Önnek a megrendelt termékeket. A házhozszállítást kérheti az ország bármely településére. A futárszolgálatok hétköznap, munkaidõben szállítanak, 8-17- ig, ezért kérjük olyan címet adjon meg a szállítási adatoknál, ahol napközben Ön vagy meghatalmazottja (pl. ismerõs, rokon) át tudja venni a küldeményt. A számlát minden esetben a vevõ adatoknál feltüntetett számlázási névre, címre állítjuk ki. Az eredeti számlát a gumiabroncsokkal vagy más megrendelt termékkel együtt küldjük el Önnek. Téves megrendelés esetén visszaszállítási költséget is felszámolunk. Melynek költsége csomagonként bruttó 6500 Ft. Ha az árú átvételekor valamilyen sérülést észlel az árúban ,azonnal jelezze a csomagküldõnek és a telefonos ügyfélszolgálatunkon is. . A sérülésrõl minden esetben jegyzõkönyvet kell készíteni a szállítóval,mert csak ebben az esetben cseréljük ki a sérült árút. Amennyiben a csomagolás sérült,és nem készült jegyzõkönyv ,úgy az ebbõl eredõ kár az ügyfelet terheli.
Személyes átvétel Szolnok Mártírok út 55 szám alatti telephelyünkön, készpénz illetve bankkártyás fizetéssel is történhet.
A megrendelt gumiabroncsokat vagy alufelniket - amennyiben nem jelöl meg más idõpontot az átvételre - a rendeléstõl számított egy hétig tarjuk foglalásban, ez után a rendelést töröljük. Amennyiben a fenti határidõn belül nem tudja átvenni az árút, a rendelés fenntartása érdekében kérjük, jelezze ügyfélszolgálatunkon.
Tisztelt Megrendelõink !
A szállítást kérhetik más címre is. Pl. munkahely, szomszéd, stb…
Kérjük csak abban az esetben rendeljék meg az árút, ha biztosan át tudják venni azt 08-17 óra között. A futárcégnek az áru átadását követõen az áru mozgását, érkezését nem áll módunkban nyomon követni.
Figyelem! Hétvégi kiszállítás nincs !
Minden megrendelést követõen ügyfélszolgálatunk telefonos egyeztetés céljából felveszi a kapcsolatot a megrendelõvel. A telefonos egyeztetés a megrendelést követõen általában 1 munkanapon belül megtörténik.
A megrendeléstõl számított 1-2 munkanapon belül a kiszállítást elvégezzük. Amennyiben a megrendelt áru nem áll rendelkezésünkre és nem tudjuk teljesíteni a 48 órás határidõt, idõpont egyeztetéssel értesítjük kedves megrendelõinket az áru várható megérkezésérõl.
A megrendelt gumiabroncsokat,alufelnit,vagy bármilyen árút a telephelyünkön is átvehetik, de minden esetben kérjük az interneten jelezni a vételi szándékot. Ebben az esetben tudjuk csak a weblapon szereplõ árat garantálni!
Szállítási díjaink Magyarország egész területére a következõk:
Gumiabroncsok:
1 db rendelése esetén: 3500Ft/db
2 db rendelésétől: 1790Ft/db
Utánvétes fizetési felár: 990Ft/rendelés
Ipari,mezõgazdasági és teher abroncsokra nem vonatkoznak a fenti árak.
Egyes extra méretû gumiabroncsoknál az árak eltérhetnek a fent megadott áraktól. Ez esetben a szállítási díj a termék adatlapján feltüntetésre kerül.
Egyéb, nem gumiabroncs termékek esetén a szállítási díjak minden esetben a termék adatlapján kerülnek feltüntetésre.
Egyedi szállítási kérések esetén a díjak a feltüntetettől eltérhetnek. Ezt ügyfél szolgálatunk elõre fogja jelezni a vásárló felé.
Az alábbi dokumentum a Bujáki Kft. által üzemeltetett internetes áruházakban történõ vásárlás jogi feltételeit tartalmazza. Ön megrendelésének jóváhagyásával a távollevõk közötti, szerzõdéskötésre vonatkozó jogszabály értelmében az alábbi szerzõdést elfogadja, ezért kérjük, rendelésének véglegesítése elõtt feltétlenül olvassa el!.
A Bujáki Kft. internetes áruháza. Amennyiben igénybe veszi az oldal szolgáltatásait és cégünk internetes oldalán rendelést küld el, ezzel egyidejûleg kijelenti, hogy ismeri, magára nézve kötelezõnek tekinti , és elfogadja az, Általános Szerzõdési Feltételeket (továbbiakban: ÁSZF) amely Ön és a Bujáki Kft. között mint egyezség létrejött. A Bujáki Kft. fenntartja a jogot, hogy elõzetes egyezség és értesítés nélkül módosítsa az ÁSZF-et, és az oldalt használó felelõssége, hogy minden esetben ellenõrizze az adott, aktuálisan érvényes ÁSZF-et.
A webboltban csak 18. életévét betöltött személy vásárolhat és adhat le megrendelést. A rendelés elküldésével a jelen dokumentumban leírt feltételek szerint vásárlási szerzõdés jön létre a Bujáki Kft. és a rendelést leadó magánszemély vagy cég (továbbiakban: megrendelõ) között, és a megrendelõ kötelezettséget vállal arra, hogy a megrendelt árut átveszi, és a vételárat az átvételkor kiegyenlíti.
A megrendelõ a rendelés adatait e-mailon elküldõ " Megrendelés " oldalon a " Megrendelés " gomb megnyomásával fogadja el a szerzõdés feltételeit.
Szerzõdõ felek azonosításaA vásárlási szerzõdés a Bujáki Kft. mint eladó, és a megrendelõ, mint vevõ között jön létre. A Bujáki Kft. csak az internetes oldalain, a cég logójával és adataival jól felismerhetõen azonosított internetes katalóguson keresztül leadott rendelésekért felel.
A rendelés elfogadásához az Ön vagy cége azon adatai szükségesek, amelyeket a weblap megrendelõ ürlap odalain talál. A hiányosan, hamisan vagy pontatlanul megadott adatokat nem fogadjuk el, és a rendelést elutasítjuk. Amennyiben a regisztrált adatok nem felelnek meg a valóságnak vagy ütköznek az ÁSZF valamely pontjával a rendelést indokolás nélkül töröljük. A rendelést minden esetben telefonon és e-mailon keresztül visszaigazoljuk. A rendelés csak a telefonos visszahívás és az e-mailen történõ visszaigazolás után lép életbe . Az rendelési adatlap elküldése,valamint az e-mailen leadott rendelés csak az elõzõekben leirt után lép . A Bujáki Kft. fenntartja a jogot, hogy ellenõrizze a regisztrált adatok helyességét.
Fenntartjuk a jogot, hogy a rendelés teljesítésétõl, indoklás nélkül - a vételár kiegyenlítése elõtt bármikor - elálljunk.
Árak
A termékek adatlapján a fizetendõ ánál feltüntetett ár a termék bruttó ajánlati ára, mely a terméknek az általános listaárból internetes vásárlási kedvezménnyel csökkentett ár.. Az ajánlati ár az adott pillanatban érvényes, és csak akkor válik végleges árrá, ha a megrendelõ a rendelési folyamat lépéseit szabályosan elvégzi, és az eladó a rendelést telefonos visszajelzéssel jóváhagyja. A rendelésről érkező levél nem rendelés visszaigazolás, csak a rendelési kérelem fogadásáról szóló tájékoztatás. A termék és a szállítási szolgáltatás végleges ára az az ár, amelyet a telefonos jóváhagyáskor az eladó és a vásárló is jóváhagy. A jóváhagyott végleges ár csak a felek közös egyetértésével módosítható. A termékek adatlapján található az áthúzott (listaár) az Importõr által kiadott listaárak, csak tájékoztató jellegûek. Ezen árból kerül képzésre %-os arányosan az eladási ár.
A feltüntetett árakban ,termékek megnevezésében,vagy a termék fotóiban a legnagyobb odafigyelésünk ellenére is keletkezhetnek hibák. Ezekért a hibákért felelõsséget nem vállalunk. A feltüntetett áraink tájékoztató jellegűek, mert azok akár naponta többször is frissülhetnek.
Amennyiben az oldalunkon valamilyen okból nagyon gyanús és/vagy irreálisan alacsony árat tapasztal ,a rendelés elõtt kérem érdeklõdjön, nem-e valami elírás vagy rendszerhiba következménye a gyanúsan alacsony ár. (pl egyadott termék kb reális ára 25.000 Ft/db és az oldalon csak 1500 Ft/db áron látható). Ezen elírásokért, vagy rendszerhibákért felelõsséget nem vállalunk.
Az internetes oldalunk több úgynevezett ár összehasonlító oldalon is megtalálható, amiknek az ár frissítése nem ugyanakkor, ugyanabban az idõben történik mint a Bujákigumi weboldala. Ezek az oldalak általában naponta egyszer fissülnek ,az éjszakai, hajnali órákban. Ezekért az esetleges eltérésekért felelõsséget nem vállalunk.
Amennyiben valamely rendelés vagy rendelések bármilyen okból módosításra, összevonásra kerülnek, a módosított rendelésre a módosítás idõpontjában érvényes szállítási és fizetési kondíciók vonatkoznak.
RaktárkészletAz oldalunkon található termékkatalógus kínálatából nem áll minden termék 24 órás, azonnali raktárkészleten. Ha a megrendelõt nem tudjuk raktárkészletrõl kiszolgálni, akkor az egyeztetés folyamán tájékoztatjuk a termék várható elérhetõségérõl. Cégünket több hazai és külföldi Importõr és nagykereskedés szolgálja ki abroncsokkal. Ami 2-10 munkanapon belül általában elérhetõ, amit megrendelés esetén szállítunk a vásárlónak az egyeztetett idõponton belül. Ez a szezonális termékek esetében (téligumi-nyárigumi) eltérõ lehet.
A vásárló elfogadja ezen feltételeket a rendelés leadásakor.
A garancia(jótállás)Az Önökhöz postázott árú minõségi vizsgán esik át, mind a gyártó részérõl, mind a Bujáki Kft.. részérõl. Ha mégis megtörténik, hogy valamelyik termékünk hibás, a törvényben szabályozott keretek között a garancia érvényesíthetõ.
Cégünk az általa eladott termékekre 12 hónap garanciát vállal. Az ettõl eltérõ garanciális idõ az adott árucikken van feltüntetve, illetve a mellékelt garanciális okmányokon szerepel. A jótállási idõ kezdete a számla dátuma és amennyiben a termék mellett nincs külön jótállási jegy, akkor a számla egyben a jótállási jegy is. A jótállási körbe nem esõ termékeinkre a vonatkozó jogszabályokban rögzített szavatossági idõ jár.
A használat során bekövetkezett meghibásodásokra az árucikkhez mellékelt magyar nyelvû garanciajegyben leírtak az érvényesek.
Személy, kisteher és teherabroncsok esetében a garancia csak akkor érvényesíthetõ, amennyiben az abroncsot átlagos használati körülmények között üzemeltetik és a felszerelésre valamint az üzemeltetésre vonatkozó elõírásokat továbbá a gyártó elõírásait betartják.
Szélsõséges út és használati körülmények esetében a Bujáki Kft.. fenntartja a jogot a garanciális felelõsségének a jelen feltételektõl eltérõ mértékû szabályozására.
A garancia nem érvényes· Helytelen tárolás miatti hibákra,
· A szabványok valamint a gyártó által adott elõírások figyelmen kívül hagyása miatti szerelési vagy üzemeltetési hibákra.
· Nem a rendeltetésnek megfelelõ használat miatti hibákra pl.: normál traktorabroncs földmunkagépen történõ használata,
· A jármû vagy tartozékainak hibája által okozott hibákra pl.: hullámos kopás
· Baleset, rongálás vagy egyéb külsõ behatás okozta hibák pl.: átszakadás külsõ sérülés miatt, „legyalogolt” abroncs, egyéb külsõ mechanikai sérülés,
· Az abroncs túlterhelése miatti hibákra pl.: peremrobbanás, nyomatéktörés
· javított abroncsokra,
· gyors kopásra
Az eladó további szavatossági és jótállási felelõsségére a Ptk.-ban és a 17/1991. (IX.10.)sz. Kormányrendeletben foglaltak az irányadóak.
A garanciális igény bejelentése:Bujáki Kft
5000 Szolnok Mártírok út 55
Tel: 56-210-732 20-574-37-36
info@bujakigumi.hu
Cégjegyzék szám: Cg. 16-09-007466
Bejegyezve :2003.09.12
Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság mint cégbíróság.
5000 Szolnok Baross út 1
A garanciális igényeket a Bujáki Kft .-nél vagy más a Kft.-vel kapcsolatban álló forgalmazónál kell írásban bejelenteni.
A bejelentésnek tartalmaznia kell:
· a bejelentõ neve
· az abroncs részletes adatai: méret, mintázat, terhelhetõség, gyártási szám, maradvány csatornamélység,
· a hiba leírása
· a vásárlói számla sorszáma,
· a használt jármûvön az abroncs felszerelési helyét.
SzavatosságA törvényben elõírtaknak megfelelõen. Az ellenkezõ bizonyításáig vélelmezni kell, hogy a teljesítést követõ hat hónapon belül felismert hiba már a teljesítés idõpontjában megvolt, kivéve, ha e vélelem a dolog természetével vagy a hiba jellegével összeegyeztethetetlen. Amennyiben az átvett árucikk hibás, vagy a szállítás során megsérült, azt díjmentesen kicseréljük. Amennyiben erre bármely okból nincs lehetõség, a kifizetett vételárat visszafizetjük, de mindkét esetben kérjük, hogy részünkre elõzõleg postázzák vissza a terméket. Azokra a termékekre amelyre 1-év garancia van a szavatossági igény érvényesíthetõ, az alábbiak szerint.
- 2 év a szavatossági idõ. 6 hónapig a kereskedõnek kell bizonyítani az árú vagy termék használhatóságát. 6 hónap után a vevõnek kell bizonyítani ha bármi gondja van az árúval vagy termékkel kapcsolatban.
A garanciális igény elbírálásaAz elbírálást a gumiabroncs importõr, vagy gyártó cég végzi. A hibás vagy hibásnak vélt árút az importõr által megnevezett bevizsgáló állomásra vagy az eledó telephelyére kell vissza szállítani. A jogos reklamációnak elismert abroncsot, vagy más terméket a Bujáki Kft. A vevõ kérésére, új abroncsra cseréli, vagy annak árát megtéríti.A jogos reklamáció esetén a szállítási költséget az eladó állja, míg a nem elfogadott reklamáció eseteén az -oda és vissza szállítási költséget minden esetben a vevõt terheli.
A bejelentés idõpontjában érvényes eladási árból a Bujáki Kft. Az elismert reklamációs követelés illetve a maradvány csatornamélység arányában engedményt ad. A csatornamélység az abroncs legkopottabb részén a fõcsatornában mérendõ. A térítés összege az alábbi képlet szerint számítandó ki.
-Személyabroncs:
Térítés = aktuális ár X mért csatorna mélység ( pl.: 3 mm)-1,6 mm
eredeti csatorna mélység (pl.: 8 mm)
-Teherabroncs
Térítés = aktuális ár X mért csatorna mélység ( pl.: 8 mm) – 3 mm
eredeti csatorna mélység (pl.:15 mm)
- Mezõgazdasági abroncs
Térítés = aktuális ár X mért borda magasság (pl.: 16 mm ) – 3,8 mm
eredeti borda magasság ( pl.: 38 mm)
A reklamáció elbírálását a Buják KFT „Reklamációs jegyzõkönyvben” rögzíti, amelyet késõbb az igénybejelentõ is megkap.
Ha a vevõ az elbírálással nem ért egyet, akkor a vásárlás helyén kérheti a Fogyasztóvédelmi Felügyelõség szakvéleményének beszerzését.
A vizsgálat költségét abban az esetben a vásárlónak kell megtéríteni, ha
· a hiba rendeltetésellenes használat, helytelen kezelés, tárolás
· elemi kár vagy erõszakos behatás miatt következett be.
Amennyiben a vásárló a Fogyasztóvédelmi Fõfelügyelõség véleményét nem tudja elfogadni, panaszaival bírósághoz fordulhat, igényét a kereskedõvel szemben polgári peres eljárás keretében érvényesítheti.
Elállási jog(visszavételi garancia)Rendelésétõl a 17/1999.-es Kormányrendeletben rögzített elállási jog szerint eltekinthet, az áru átvételét követõ 8 munkanapon belül.
Ebben az esetben az eladó a kifizetett vételárat haladéktalanul, de legkésõbb a visszaszolgáltatást követõ harminc napon belül visszatéríti. A rendeléstõl való elállást minél hamarabb jeleznie kell felénk levélben vagy e-mailben.
Az elállás során:
- elõzõleg kell a terméket visszajuttatni az eladónak, minthogy a vásárló a vételárat visszakapta volna.
- A fogyasztó viseli az elállási jog gyakorlása miatt az áru visszaszolgáltatásával kapcsolatban felmerült költségeket. A fogyasztót ezenfelül egyéb költség nem terheli.
- Amennyiben az árucikk sérült, vagy viseltes állapotban van, az eladó kérheti az áru nem rendeltetésszerû használatából eredõ kárának megtérítését.
A 17/1999. (II. 5.) Korm. Rendelet teljes szövegét itt olvashatja.
Az eladó felelõsségvállalásaAz Bujáki Kft. nem vállal felelõsséget az elírási hibákért, az oldalon elhelyezett információk helyességéért, valóságtartalmáért. A Bujáki Kft. fenntartja magának a jogot a Felhasználóval szemben, a szolgáltatás és a tartalom törlésére, szüneteltetésére bármilyen okból, elõzetes értesítés nélkül, továbbá fenntartja a jogot bármilyen változtatásra, illetve a szolgáltatás és tartalom teljes körû vagy részleges megszüntetésére. A Bujáki Kft. nem vállal felelõsséget sem a látogatók sem a felhasználók irányában a tartalom egészére, vagy csak egy részére vonatkozó, akár elõzetes értesítés nélküli szüneteltetésébõl, illetve a teljes leállításból vagy a változtatásokból keletkezõ károkért sem. Mivel a Bujáki Kft. mint kereskedõ lép fel az abroncsgyártók és a vásárló között, ezért nem vállal felelõsséget, semmilyen olyan kárért amely a vásárlás után közvetlenül vagy közvetve a gumiabroncsokkal kapcsolatos mûszaki meghibásodással, balesettel, töréskárral kapcsolatos. Ön kijelenti, hogy a harmadik személy által a Bujáki Kft.-n keresztül nyújtott szolgáltatással kapcsolatos jogi és kártérítési vitákba nem vonja be az Bujáki Kft.-t, és dolgozóit. Ezen ügyek intézése csak a gyártó és a vásárló hatáskörébe tartozik.
A vásárló felelõsségvállalásaMegrendelõ tudomásul veszi, hogy rendelése(i) jóváhagyásával jelen szerzõdést elfogadja, és az itt leírtak be nem tartásával szerzõdésszegést követ el, melyért jogi felelõsséggel tartozik.
Megrendelõ vállalja, hogy az általa jóváhagyott rendelésekben megrendelt árut tartalmazó küldemények átvételérõl és kifizetésérõl gondoskodik az ÁSZF-ben szereplõ fizetési módoknak megfelelõen. Amennyiben a küldemény kézbesítése a megrendelõ hibájából meghiúsul, az ebbõl eredõ többletköltségeket a megrendelõ megtéríti a Bujáki Kft. számára. A BujákiKft. ilyen esetben a többletköltség összegérõl számlát állít ki.
A szerzõdés hatályaJelen szerzõdés a megrendelés jóváhagyásával lép hatályba, és a megrendelés teljesülésével zárul le. Folyamatos rendelés esetén a szerzõdés mindaddig hatályban marad, amíg felek összes egymással szembeni követelése nem teljesül. A Bujáki Kft. rendszere minden érvényes rendelésnek automatikusan rendelésazonosító-számot ad, melyet a megrendelõ által megadott címre küldött rendelésigazoló e-mailben közöl. Csak a rendelésazonosítóval rendelkezõ megrendelés érvényes!
Szerzõi jogTilos a Bujáki Kft. engedélye nélkül a nevet, képet, logot felhasználni minden olyan termékhez vagy szolgáltatáshoz amely nem tartozik a Bujáki Kft.-hez, amely alkalmas az ügyfelek megtévesztésére, a Bujáki Kft. vagy a internetes árúházaink nevének lejáratására. Az internetes oldalainkon található szöveges információk, képek, emblémák, tipográfiai és design elemek a szerzõi jog hatálya alá esnek, tilos azokat az Bujáki Kft. írásos engedélye nélkül sokszorosítani, terjeszteni vagy felhasználni.
AdatvédelemAz internetes áruházaink bizonyos szolgáltatásainak igénybevételéhez a Felhasználónak személyes adatokat kell rendelkezésre bocsátania. Az internetes oldalakat mûködtetõ Bujáki Kft. kötelezettséget vállal arra, hogy a Felhasználó bármilyen adatának rögzítése, kezelése elõtt világos , figyelemfelkeltõ és egyértelmû közléssel jelzi és tájékoztatja Önt az adatfelvétel módjáról , céljáról és elveirõl. A Bujáki Kft. vállalja, hogy a birtokába jutott adatokat a legteljesebb körû titoktartással kezeli és azokat másik félnek nem adja át, kivéve abban az esetben ha Ön valamely folyamat során ezt külön igényli . Ez alól kivételt képeznek azok az információk, melyek az adott termék futárszolgálattal történõ házhozszállításához szükségesek.
Ahhoz, hogy a számlát ki tudjuk állítani és, hogy a csomagot a megfelelõ címre el tudjuk juttatni, Önnek az alábbi információkat kell megadnia:
Vezeték és keresztnév (cégek esetében a cég ill. a kapcsolattartó személy neve) CímE-mail címTelefonszámPostacím (ha eltér a megadott címtõl)Az adatokat kizárólag arra használjuk, hogy megrendelését teljesítsük, illetve ellássuk Önt a rendeléssel kapcsolatos információkkal, és esetenként akciós hírlevelet küldjünk Önnek.
Záró rendelkezésekA jelen szerzõdésben és a kapcsolódó dokumentumokban nem szabályozott kérdésekben a polgári törvénykönyv, valamint az elektronikus kereskedelemre és a távollevõk közötti szerzõdéskötésre vonatkozó jogszabályok az irányadók. Cégünk betartja a rá vonatkozó etikai normákat.
Bármilyen fajta jogvita esetén a Bujáki Kft. mint üzemeltetõ) székhelye szerinti hatáskörrel rendelkezõ bíróság az illetékes.
Gumiabroncs használati utasítás Általános elõírások a gumiabroncs használatára Általános tudnivalókA jármû és az út közötti kapcsolatot egyedül a gumiabroncsok biztosítják Ezért nagyon fontos, hogy az abroncsok mindig a legjobb állapotban legyenek. A jármûgyártók a gumiabroncsgyártók közremûködésével határozták meg, – minden használati körülményt figyelembe véve – hogy milyen gumiabroncsot kell a jármûre felszerelni. Ettõl eltérni gumiabroncs méret, konstrukció, terhelési vagy sebességkategória tekintetében csak szakemberrel történt konzultáció után szabad.
Feltétlenül szükséges, hogy a gumiabroncsok rendszeres idõközönként – a jármûgyártó elõírása szerint – felcserélésre kerüljenek.
Gumiabroncsok belsõ légnyomása.A biztonságos közlekedés szempontjából az egyik legfontosabb tényezõ, hogy a gumiabroncsokban lévõ légnyomás mindig az elõírt értéken legyen. A légnyomás értéke alapvetõen befolyásolja az iránytartást, az egyenletes gördülést, a fékezõ- és vonóerõ átadást és a futásteljesítményt.
Ha a jármû az elõírtnál alacsonyabb nyomású gumiabroncsokkal üzemel, az, lényegesen megváltoztatja a jármû egyes menettulajdonságait, többek között a kanyarstabilitást, az oldalkúszási tulajdonságokat, a jármû alá- vagy túlkormányozottság tulajdonságait stb. Ezek együttes hatásaként a jármû vezetõje adott esetekben – például erõs oldalszél, kanyar, hirtelen irányváltoztatás stb. – bizonytalanná válik, és az is elõfordulhat, hogy nem tud ura maradni jármûvének. Az alacsony nyomás az abroncs alkatrészeinek felmelegedéséhez vezet és az ez által okozott károsodás maradandó és akár gyors nyomásvesztést is, okozhat.
Ha az abroncs belsõ légnyomása magasabb az elõírt értéknél, a gumiabroncs talajjal érintkezõ felülete lecsökken, ami ugyancsak lényeges hatással van a tapadási és egyéb menettulajdonságokra.
Az abroncsok légnyomását rendszeresen / kéthetente / ellenõrizni kell / pótkereket is / ! Ezeket az ellenõrzéseket mindig „hideg” abroncson kell elvégezni . Hidegnek tekinthetõ az abroncs, ha már 2-3 órája nem üzemelt, vagy ha csak 2-3 kilométert futott nagyon alacsony sebességgel.
Fontos, hogy ne felejtsük el a szelepsapkák alkalmazását. A szelepsapka olyan legyen, amelyben van tömítés is, hogy biztosítsa a légzárást és védje a szelepet a szennyezõdéstõl.
Gumiabroncsok terhelése.Sose terheljük túl az abroncsot! A gumiabroncs túlterhelésének – az élettartamra kifejtett káros hatásán túl – közelítõleg ugyanazok a következményei, mint az alacsony belsõ légnyomásnak. Ha bizonytalanok vagyunk, nézzük meg a jármû mûszaki adataiban, mennyi a megengedett legnagyobb terhelés.
Kövessük azt az elõírást, hogy ha a személyabroncsokat jobban megterheljük / közel a terhelhetõségi határhoz, 4-5 személy esetén /, akkor nagyobb nyomásra kell felfújni, mint normál terhelés / 2-3 személy / esetén. Nagymértékû túlterhelés hatására ugyanis megnõ a gumiabroncs deformációja, emiatt a jármû éppúgy elveszti stabilitását, mint az alacsony belsõ nyomásnál, tehát különösen gyorsan végzendõ vezetési manõvereknél, például hirtelen irányváltoztatásnál, vagy éles kanyarban az abroncstapadási, valamint oldalkúszási tulajdonságainak romlása miatt a jármû vezetõje ugyanúgy nem marad ura a jármûnek, amint azt már az alacsony belsõ nyomásnál is leszögeztük.
Teherabroncsok és terepjáró abroncsok esetén szigorúan kövessük a terhelhetõségi táblázatok elõírásait / ezek ugyanis elõírják, hogy milyen terhelés, esetleg sebesség esetén milyen nyomást kell alkalmazni /.
Gumiabroncsok le- vagy felszereléseA gumiabroncsok le- vagy felszerelését mindig csak szakmûhelyben és szakemberrel végeztessük el!
Kerekek kiegyensúlyozása.Igen fontos követelmény a gumiabroncsok felszerelése után annak statikus, illetve dinamikus kiegyensúlyozása. Minden forgó testnek – a nem teljesen anyageloszlás miatt – van valamilyen mértékû kiegyensúlyozatlansága. Ezt meg kell szüntetni, mert a kiegyensúlyozatlanság az élettartamra, a kopássebességre kifejtett káros hatásán túl lényegesen befolyásolja a jármû menettulajdonságait, illetve stabilitását.
Ezt csak szakmûhelyben és szakemberrel végeztessük el!
A gumiabroncs szemrevételezéseAmellett, hogy a gumiabroncsot a helyes nyomáson üzemeltetjük, az alábbi pontokban leírt ellenõrzésekkel megakadályozhatjuk a gumiabroncs felesleges leszerelését vagy idõ elõtti tönkremenetelét.
1. Ha a futómintázatba szorult köveket nem távolítjuk el, ezek egyre mélyebbre hatolnak és eljutnak a karkaszig, ahol annak tönkremenetelét és nyomásvesztést okoznak.
A rendkívüli balesetveszélyessége miatt külön kell szólni az ikerszerelésû abroncsok közé beszorult idegen tárgyakról, kövekrõl. Ezek ugyanis a centrifugális erõ hatására kirepülhetnek és betörhetik a követõ jármû szélvédõ üvegét és sérüléseket okozhat.
Ezért minden jármûvezetõnek – saját érdekében is – kötelessége, hogy figyelmeztesse azt a gépkocsivezetõt, akinek kocsiján az ikerkerekek között idegen tárgyat, követ észlel!
2. A gumiabroncs felületére került olaj, üzemanyag festék, illetve egyéb vegyi anyagok tönkretehetik az abroncs gumianyagát. / pl. olajtól megduzzadhat a futógumi, és akkor csökkenhet a csatornamélység és a tapadás / Ilyen esetben ajánlatos a gumiabroncsot bõ mosószeres vízzel azonnal lemosni.
3. Rendszeresen ellenõrizzük a futókopást. A szabálytalan kopás gyakran a jármû mechanikai hibáját jelzi –rossz beállítások / tengelyek párhuzamossága, kerekek összetartási szöge, kerekek dõlésszöge, a kerékfelfüggesztés és a lengéscsillapítók holtjátéka, a fékek, a fékdob ovalitás, az alváz kerék melletti alkatrészei, a kormányszerkezet kotyogása, stb. / Az elsõ kerekek rossz geometriája például szabálytalan kopást okoz, és ez csökkenti az abroncs futásteljesítményét, de rontja a kormányzási tulajdonságokat és ezzel a közlekedés biztonságát is. Ha ilyennel találkozunk, ajánlatos a tengelyek és a kerekek beállítását szakmûhelyben ellenõriztetni és beállítatni a mûszaki elõírásoknak megfelelõen.
4. Minden gumiabroncs gyorsabban kopik, ha nagy sebességgel, éles kanyarokban, gyakori fékezéssel és gyorsítással fut, gyakran fut rossz utakon. A gödrökkel, kövekkel vagy más éles tárgyakkal teli út tönkreteheti az abroncsot, úgyhogy az ilyen utakon óvatosan haladjunk és mielõtt normál / az országúton szokásos / sebességgel megyünk, vizsgáljuk meg az abroncsokat, nem sérültek-e meg.
5. Ne hajtsunk fel gyorsan a járdára hegyes szögben és kerüljük az erõs ütõdést a járdaszegélyhez. Ez belsõ sérülést okozhat az abroncsban és késõbb nagy sebességnél a gumiabroncs felrobbanásához, vezethet. Ha szükséges, akkor derékszögben és lassan hajtsunk fel a járdára.
6. Ha olyan hibákat fedezünk fel, mint például hólyagok, szakadások, vágások, a karkasz kordjait láthatóvá tevõ behatolás, vagy arra utaló jelet találunk, hogy az abroncs nagy ütést kapott, melynek következtében fennállhat a belsõ sérülés veszélye, abban az esetben a gumiabroncsot a lehetõ leghamarabb le kell szerelni és szakmûhelyben szakemberrel meg kell, vizsgáltatni. Így csökkenthetõ annak a valószínûsége, hogy a sérülés az üzemeltetés közben megnõ, vagy hogy az abroncs tönkremegy a behatoló víznek és az út porának hatására. Így a korai leszerelés megnöveli az abroncs sikeres javításának lehetõségét.
7. A csatornamélység mindig legyen elég ahhoz, hogy az abroncs megfelelõen viselkedjen nedves és száraz úton.
Csatornamélység autótípusok szerintMagyarországon a jelenleg érvényes elõírások - 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet – alapján a minimális csatornamélység a teljes felületen mérve:
Autó típus
Nyárigumi mintamélység [mm]
Téligumi mintamélység [mm]
személyautó abroncsoknál
1,6
1,6
teherautó abroncsoknál
3,0
3,0
nemzetközi személyszállításban résztvevõ autóbuszokná
5,0
5,0
A gumiabroncsok javításaMinden rendellenességet meg kell mutatni szakembernek, hogy eldöntse, szükséges-e és lehetséges-e a javítás!
Csak szakember javíthat abroncsot!
Az abroncsgyártó nem vállal felelõsséget a javítás megvalósíthatóságával és annak minõségével kapcsolatban!
A javított abroncsokra, azok viselkedésére és futásteljesítményére már nem vonatkozik a gyártó garanciája!
Bujáki Kft Szolnok 201012.07
1. Melléklet A 17/1999.sz Kormány rendeletJogszabályi feltételek 17/1999. (II. 5.) Korm. rendelet a távollevõk között kötött szerzõdésekrõl
17/1999. (II. 5.) Korm. rendelet a távollevõk között kötött szerzõdésekrõl
A Kormány a fogyasztóvédelemrõl szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Fvtv.) 55. §-ának e) pontjában foglalt felhatalmazás
alapján a következõket rendeli el:
1. § (1) A rendelet hatálya arra a szerzõdésre terjed ki, amelyet gazdálkodó szervezet vagy magyarországi fióktelepe útján külföldi székhelyû vállalkozás (a továbbiakban együtt: gazdálkodó szervezet) és fogyasztó köt egymással a gazdálkodó szervezet áruértékesítõ,illetve szolgáltató tevékenységi körében kizárólag egy vagy több távközlõ eszköz használata útján (távollevõk között kötött szerzõdés).
(2) A rendelet akkor alkalmazható, ha külön jogszabály a rendelet hatálya alá tartozó szerzõdésrõl eltérõen nem rendelkezik.
(3) A rendelet hatálya nem terjed ki: a) a pénzügyi szolgáltatási és a kiegészítõ pénzügyi szolgáltatási, a biztosítási és a biztosításközvetítõi, befektetési szolgáltatási és a kiegészítõ befektetési szolgáltatási tevékenységgel kapcsolatos szerzõdésre, valamint az önkéntes kölcsönös biztosító pénztári és a nyugdíjpénztári szolgáltatásokkal kapcsolatos szerzõdésre;
b) automatából történõ értékesítésre;
c) nyilvános távbeszélõ állomás igénybevétele útján a távbeszélõ szolgáltatást nyújtó szervezettel kötött szerzõdésre;
d) az építési szerzõdésre;
e) ingatlan tulajdonjogának vagy ingatlanra vonatkozó más jog megszerzésére irányuló szerzõdésekre, kivéve a bérleti szerzõdést;
f) az árverésen kötött szerzõdésre.
(4) A mindennapi fogyasztásra szolgáló áruk rendszeres házhoz szállítására vonatkozó szerzõdésre kizárólag a 7. § (2)-(3) bekezdése, a 8-11. § alkalmazható, az utazási szerzõdésre és az ingatlanok idõben megosztott használati jogának megszerzésére irányuló szerzõdésre pedig kizárólag a 9. § alkalmazható.
(5) E rendelet alkalmazásában távközlõ eszköz: bármely eszköz, amely alkalmas a felek távollétében - szerzõdés megkötése érdekében -szerzõdési nyilatkozat megtételére. Ilyen eszköz különösen a címzett vagy a címzés nélküli nyomtatvány, a szabványlevél, a sajtótermékben közzétett hirdetés megrendelõlappal, a katalógus, a telefon, az automata hívókészülék, a rádió, a videotelefon, videotex (mikroszámítógép képernyõvel) billentyûzettel vagy érintõképernyõvel, az elektronikus levél (e-mail), a távmásoló (telefax) és a televízió.
2. § (1) A gazdálkodó szervezet a szerzõdés megkötése elõtt kellõ idõben köteles a fogyasztót tájékoztatni:
a) a gazdálkodó szervezet cégnevérõl (nevérõl), székhelyérõl (lakóhelyérõl), a külön jogszabályban meghatározott nyilvántartásba vételi
számáról, adószámáról és telefonszámáról;
b) a szerzõdés tárgyának lényeges tulajdonságairól;
c) az ellenszolgáltatásról, beleértve az ellenszolgáltatáshoz kapcsolódó egyéb fizetési kötelezettséget is;
d) szükség szerint a szállítás költségérõl;
e) a fizetés, a szállítás vagy a teljesítés egyéb feltételeirõl;
f) az elállás jogáról (4-5. §);
g) a távközlõ eszköz használatának díjáról, ha azt az alapdíjtól eltérõen állapítják meg;
h) az ajánlati kötöttség idejérõl;
i) a szerzõdés legrövidebb idõtartamáról olyan esetben, amikor a szerzõdésben foglaltak teljesítésére folyamatosan vagy ismétlõdõen kerül
sor.
(2) A gazdálkodó szervezet az (1) bekezdés szerinti tájékoztatási kötelezettségnek egyértelmûen, közérthetõen és pontosan, az igénybe
vett távközlõ eszköznek megfelelõ módon köteles eleget tenni.
(3) Ha a gazdálkodó szervezet telefonon tesz szerzõdéskötésre ajánlatot a fogyasztónak, annak kezdetekor köteles közölni legalább
cégnevét (nevét), székhelyét (lakóhelyét) és telefonszámát, valamint a fogyasztó figyelmét kifejezetten fel kell hívnia szerzõdéskötésre
irányuló szándékára.
3. § (1) A gazdálkodó szervezet köteles a fogyasztót a szerzõdés megkötése elõtt kellõ idõben, de legkésõbb a szerzõdés megkötésekor a
2. § (1) bekezdésének a)-f) pontjában foglaltakról írásbeli tájékoztatóval vagy más, a szóbeli tájékoztatást megerõsítõ dokumentummal (a
továbbiakban együtt: írásbeli tájékoztató) ellátni.
(2) Az írásbeli tájékoztatónak az (1) bekezdésben elõírtakon felül tartalmaznia kell:
a) a 4. § szerinti elállási jog gyakorlásának feltételeit, módját és következményeit, ideértve a 4. § (5) bekezdésében, a 6. §-ban és a 7. §
(3) bekezdésében foglaltakat, továbbá azt az esetet is, amikor a fogyasztót az 5. § alapján az elállás joga nem illeti meg;
17/1999. (II. 5.) Korm. rendelet
a távollevõk között kötött szerzõdésekrõl
b) a gazdálkodó szervezet azon telephelye (fiókja) vagy egyéb szervezeti egysége címét, ahol a fogyasztó kifogásait érvényesítheti;
c) a szavatosság, illetve a jótállás feltételeit, valamint a teljesítést követõen igénybe vehetõ kiegészítõ szolgáltatás (alkatrészellátás,
javítószolgálat) biztosítását;
d) a szerzõdés megszüntetésének lehetõségét, ha az határozatlan idõre szól, vagy tartama az egy évet meghaladja.
(3) Az (1)-(2) bekezdésben foglaltak nem alkalmazhatóak távközlõ eszköz útján egyetlen alkalommal nyújtott olyan szolgáltatás esetében,
amelynek ellenértékét a távközlõ eszköz üzemeltetõje részére kell megfizetni. A fogyasztót azonban ilyen esetben is tájékoztatni kell a
gazdálkodó szervezet (2) bekezdés b) pontjában meghatározott címérõl.
4. § (1) A fogyasztó a szerzõdéstõl nyolc munkanapon belül indokolás nélkül elállhat.
(2) A fogyasztó az elállás jogát attól a naptól kezdve gyakorolhatja, amikor az árut átvette, szolgáltatás nyújtása esetében pedig, amikor a
szerzõdést megkötötte, feltéve, hogy a gazdálkodó szervezet a 3. § szerinti tájékoztatási kötelezettségének eleget tett.
(3) Ha a gazdálkodó szervezet nem tesz eleget a 3. § szerinti tájékoztatási kötelezettségének, a fogyasztó az elállás jogát az áru
átvételének napjától, szolgáltatás nyújtása esetében pedig a szerzõdés megkötésének napjától számított három hónapon belül
gyakorolhatja.
(4) Ha a 3. § szerinti tájékoztatásra a (3) bekezdésben meghatározott három hónapon belül sor kerül, a fogyasztó számára az elállásra
nyitva álló nyolc munkanapos határidõ attól a naptól kezdõdik, amikor a tájékoztatót kézhez kapta.
(5) A gazdálkodó szervezet köteles a fogyasztó által kifizetett összeget haladéktalanul, de legkésõbb az elállást követõ harminc napon belül
visszatéríteni. A fogyasztó viseli az elállási jog gyakorlása miatt az áru visszaszolgáltatásával kapcsolatban felmerült költségeket. A
fogyasztót ezenfelül egyéb költség nem terheli. A gazdálkodó szervezet azonban követelheti az áru nem rendeltetésszerû használatából
eredõ kárának megtérítését.
5. § A felek eltérõ megállapodása hiányában a fogyasztó nem gyakorolhatja a 4. § szerinti elállási jogot
a) szolgáltatás nyújtására vonatkozó szerzõdés esetében, ha a nyolc munkanapos elállási határidõ lejárta elõtt a gazdálkodó szervezet a
teljesítést a fogyasztó beleegyezésével megkezdte;
b) olyan áru értékesítése, illetve szolgáltatás nyújtása esetében, amelynek ára, illetve díja a pénzpiac gazdálkodó szervezet által nem
irányítható ingadozásától függ;
c) olyan áru értékesítése esetében, amely a fogyasztó személyéhez kötött, illetve amelyet a fogyasztó utasításai alapján vagy kifejezett
kérésére állítottak elõ, vagy amely természeténél fogva nem szolgáltatható vissza vagy gyorsan romlandó;
d) hang-, illetve képfelvétel, valamint számítógépi szoftver példányára vonatkozó szerzõdés esetében, ha a csomagolást a fogyasztó
felbontotta;
e) hírlap, folyóirat és idõszaki lap terjesztésére vonatkozó szerzõdés esetében;
f) szerencsejáték-szerzõdés esetében.
6. § (1) Ha az áru árát vagy a szolgáltatás díját részben vagy egészben a gazdálkodó szervezet által nyújtott kölcsön [Fvtv. 2. § d) pont]
fedezi, a fogyasztó 4. § szerinti elállási jogának gyakorlása a fogyasztási kölcsönszerzõdést is felbontja.
(2) A fogyasztó a gazdálkodó szervezetnek a fogyasztási kölcsönszerzõdés felbontásából eredõ kárát nem köteles megtéríteni, és tõle
kamat vagy egyéb költség sem követelhetõ. A gazdálkodó szervezet azonban követelheti a fogyasztótól a kölcsönszerzõdés megkötésébõl
eredõ kárának megtérítését, feltéve, hogy a kölcsönszerzõdésben ezt a kár elemeinek és összegszerûségének meghatározásával
kifejezetten kikötötte, és a 3. § szerinti tájékoztatási kötelezettségének eleget tett.
(3) Az (1)-(2) bekezdésben foglaltakat kell megfelelõen alkalmazni, ha az áru árát vagy a szolgáltatás díját részben vagy egészben
harmadik személy által nyújtott fogyasztási kölcsön (a hitelintézetekrõl és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény 2.
számú melléklete III. 5. pont) fedezi, feltéve, hogy a fogyasztási kölcsönszerzõdés a pénzügyi intézmény és a gazdálkodó szervezet
elõzetes megállapodásán alapul. A gazdálkodó szervezet köteles a fogyasztó elállásáról a pénzügyi intézményt haladéktalanul értesíteni.
7. § (1) A felek eltérõ megállapodása hiányában a gazdálkodó szervezet a fogyasztótól kapott felszólítás kézhezvételétõl számított harminc
napon belül köteles a szerzõdés szerinti teljesítésre.
(2) Ha a gazdálkodó szervezet a szerzõdésben vállalt kötelezettségét azért nem teljesíti, mert a szerzõdésben meghatározott áru nem áll
rendelkezésére, illetve a megrendelt szolgáltatást nem áll módjában nyújtani, köteles errõl a fogyasztót haladéktalanul tájékoztatni,
valamint a fogyasztó által fizetett összeget haladéktalanul, de legkésõbb harminc napon belül visszatéríteni. E kötelezettség teljesítése a
gazdálkodó szervezetet nem mentesíti szerzõdésszegése egyéb következményei alól.
(3) Ha a gazdálkodó szervezet a szerzõdésben meghatározott módon helyettesítõ áruval, illetve szolgáltatással teljesít, a 4. § szerinti
elállási jog gyakorlása folytán az áru visszaszolgáltatásával kapcsolatban felmerült költségek a gazdálkodó szervezetet terhelik. A költségek
viselésérõl, valamint a megfelelõen helyettesítõ áruval, illetve szolgáltatással történõ teljesítésrõl a gazdálkodó szervezet egyértelmûen és
pontosan köteles a fogyasztót tájékoztatni.
8. § (1) A gazdálkodó szervezet nem követelhet a fogyasztótól ellenszolgáltatást, ha olyan árut értékesít, illetve olyan szolgáltatást nyújt,
amelyet korábban a fogyasztó nem rendelt meg.
(2) A fogyasztó nyilatkozatának elmulasztása esetén sem lehet vélelmezni a gazdálkodó szervezet ajánlatának - hallgatólagos - elfogadását.
9. § (1) A fogyasztó kifejezett hozzájárulása szükséges ahhoz, hogy a gazdálkodó szervezet a szerzõdéskötés céljából automata
hívókészüléket, illetve távmásolót (telefaxot) használjon.
(2) Ha külön jogszabály eltérõen nem rendelkezik, a gazdálkodó szervezet a fogyasztó kifejezett tiltakozásának hiányában használhat
olyan, közvetlen kapcsolatot lehetõvé tevõ távközlõ eszközt, amely nem tartozik az (1) bekezdés hatálya alá.
10. § A gazdálkodó szervezetet terheli annak bizonyítása, hogy a rendeletben meghatározott tájékoztatási kötelezettségének eleget tett, a
határidõk betartására vonatkozó elõírásokat megtartotta, valamint a fogyasztó 9. §-ban elõírt hozzájárulását beszerezte.
11. § (1) A fogyasztó a rendeletben meghatározott jogáról érvényesen nem mondhat le.
(2) A rendeletben foglaltaktól csak a fogyasztó javára lehet eltérni.
12. § (1) Ez a rendelet 1999. március 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit csak a hatálybalépését követõen kötött szerzõdésekre kell
alkalmazni.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejûleg a házaló kereskedésrõl szóló 44/1998. (III. 11.) Korm. rendelet 4. §-ának (1)-(2)
bekezdésében a "nyolc napon belül" szövegrész helyébe a "nyolc munkanapon belül" szövegrész lép.
(3) Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítésérõl szóló, Brüsszelben, 1991.
december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a megállapodást kihirdetõ 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban az
Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a távolban kötött szerzõdések tekintetében a fogyasztók védelmérõl szóló 97/7/EK irányelvével
összeegyeztethetõ szabályozást tartalmaz.